Bodrum’un eşsiz koyları

Bodrum koylarıEge Bölgesi‘nin tabiat harikası en güzel denizine sahip yerleridir. Yeşil ve mavinin buluştuğu Bodrum koyları yarımadanın tüm kıyılarına yayılmıştır.

Ayrıca Bodrum Yarımadası’nın dışında kalan ancak yine Bodrum ilçesine dahil olan bakir cennet gibi koylar da vardır. Bunlardan en çok bilineni sanırım Mazı. İşte bu yazımızda Bodrum’un en güzel koylarına tek tek gittik ve inceledik hazırsanız başlayalım.

Akyarlar Koyu

Akyarlar Köyü Bodrum’un diğer yerlere göre göreceli olarak daha bakir kalmış bir bölgesidir. Akyarlar Plajı denizin rengi kumsalın yumuşaklığı ile eşsiz bir yerdir. Bodrum koyları arasında benim için yeri çok özeldir çünkü Bodrum’un Maldivler’i diyebileceğiniz türden turkuaz denizi ve berrak suyuna sahiptir.

Akyarlar-bodrum5

Aynı zamanda denizaltı canlıların çeşitliliği bakımından da eşsiz bir yerdir özellikle şnorkel ile dalmayı seven kişiler için bu daha da özel bir durum yaratmaktadır Akyarlar Plajı.

Bodrum merkeze 20 kilometre uzaklıkta Turgutreis ve Ortakent arasında yer almaktadır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında az kişinin olması sebebiyle şirin bir Ege kasabasını andırır.

Akyarlar Plajı da harika bir gün geçirdikten sonra akşam sizi bu koya bakan rakı balık restoranları beklemektedir. Bunların içerisinde en iyisi tartışmasız Kardeşler restoranlardır

Akyarlar-bodrum5

Unutmadan belirtmek isterim ki Akyarlar plajında su sporları ve özellikle Rüzgar sörfü dersi verilmektedir Akyarlar Plajı dalgasız hafif bir meltem ile serinlerken, açıkları daha güçlü rüzgar alır Bu yüzden rüzgar sörfü için uygundur.

Akyarlar Plajı‘nın tek olumsuz özelliği Plajın çok geniş olmamasıdır. Ancak uzun bir plaj olduğu için bu olumsuz özellik, özel günler dışında problem yaratmaktadır. Ben Bodrum’un birçok yerinde denize girmekten büyük keyif alıyorum ancak Bodrum koyları içinde Akyarlar Plajı‘nın yeri benim için farklı.

Karaincir Plajı ve Aspat Plajı

Bodrum koyları içinde yine en çok beğenilen plajlardan ikisini bu başlık altında yazmak istiyorum. Çünkü bu plajlar neredeyse yan yana.

Öncelikle Karaincir Plajı ondan bahsetmek istiyorum Karaincir Plajı hem uzun hem de bir hayli geniş bir plaj. Çeşitli işletmelerin şezlong ve şemsiye hizmeti verdiği, ayrıca halkın kendi şemsiyesini alıp gidebildiği harika bir yer.

karaincir-bodrum5
Aspat Koyu – Akyarlar

Ben Karaincir Plajı‘nın özellikle sağ tarafını tercih ediyorum hatta en sağ tarafını diyebilirim. Bunun sebebi hem daha tenha olması, hem de su altı zenginlikleri açısından çok daha zengin olması.

Karaincir Plajı Akyarlar köyüne komşu sayılır, Bodrumdan Akyarlar’a giderken sol tarafta görebilirsiniz. Karaincir Koyu ince ve yumuşak kumu masmavi denizi ve su altı zenginlikleri ile gerçekten Bodrum’un en güzel koyları arasında.

Aspat Plajı’na gelecek olursak, uzak doğu’yu andıran, doğanin tüm ihtişamını sergilendiği yüksek tepelerle çevrili bir koy. Aspat Plajı hem uzun hem geniş yapısı ile çocuklu aileleri ve varsa evcil hayvanlarıyla insanların gelebileceği bir yer.

karaincir plajı
Karaincir Plajı

Aspat Plajı’nın Karaincir Plajı’ndan farkı deniz tabanının kum olmaması. Kumdan hoşlanmayan vucuduna yapışması ve temizlenmesi zor olduğu için tercih etmeyen kişiler için harika bir yer.

Aspat Plajı‘nda tek bir işletme yer almakta genellikle ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz.

Ortakent Kargı Koyu (Camel Beach)

Bodrum koyları arasında benim en çok gittiğim yerdir. Çünkü lokasyon olarak Bodrum merkeze daha yakın hem de Uygunlar Kafe çok rahat ettiğimiz bir işletme. Kargı Koyu çok uzun ve geniş bir plaja sahiptir.

Bodrum‘da yaşayanlar buraya Kargı koyu derken yerli ve yabancı turistler Camel Beach demeyi tercih ederler. Ortakent bölgesinde yer alan koya Camel Beach denmesinin sebebi plajın bir bölgesinde develerin olmasıdır.

ortakent

Sığ ve kum deniz olması itibariyle ailelerin çocuklarıyla birlikte rahat vakit geçirebilecekleri bir yerdir Kargı Koyu.

Kargı Koyu‘nda birçok işletme bulunur bu işletmelerden şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz Ayrıca yiyecek ve içecek ihtiyacını da yine bu işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Özellikle sonbahar aylarında Kargı Koyu‘nun akşam üstü keyfi paha biçilemez upuzun göz alabildiğine uzanan plajda tek tük insanların olması denizin çarşaf gibi önünüzde serili olması gerçekten ikiniz de çok farklı duyguların yükselmesini sağlar. Bodrum koyları arasında en iyi seçeneklerden biri olduğunu söyleyebilirim rahtlıkla.

Bitez Plajı

Bitez Bodrum merkeze en yakın semtidir Bodrum yarımadasının. uzun bir sahil şeridi yer almaktadır. Bu sahil şeridi boydan boya kumsaldır. Uzunluğu bir uçtan diğerine 3 km yakındır.

bodrum-bitez

Denizi sığ ve çocuklu aileler için uygundur. Sahil boyunca otel beach’leri yanı sıra Bodrum Belediyesi’ne ait ücretsiz şezlong ve şemsiyeler bulunmaktadır.

Bağla Plajı

Ortakent‘den Akayarlar yönüne giderken sol tarafta gördüğünüz geniş bir plajdır. İşletmelerin işgaline uğramasına karşın yan taraftan halkın girrbileceği alan vardır.

Bağla plajının hemen yanında Ilgın Plajı yer almaktadır hem daha sakin hem de kendi plaj sandalyeniz ile gelebileceğiniz bir yerdir.

kise bükü

Bağla Plajına geldikten sağ tarafa doğru yürüdüğünüzde ağaç altı gölgelikler ve nefis deniz sizi beklemektedir. Bodrum koyları içinde favorilerim arasında yer alır.

Issız Koyu

İsmini ben koydum. İsim babası sayılırım. Gerçekten cennetten bir köşe. Hiçbir işletme yok, tamamen doğanın koynunda deniz ile baş başasınız. Bodrum koyları gerçekten bir harika.

Bağla Sitesi‘nin içinden Yatağan’lılar Sitesine geçiyorsunuz (Bağla sitesinin bölümlerinden biri) Aracınızı parkedip site içine yaklaşık 5 dakika yürüyorsunuz toprak yoldan. Tam konumu için sayfanın en başındaki görseli kullanabilirsiniz.

bağla koyu

Mutlaka yanınıza su ve ihtiyacınız olabilecek kadar yiyecek alın. Sizden ricamız çevrenin temiz kalmasına özen göstermeniz.

Gümüşlük Plajı

Büyüleyici Gümüşlük‘ün kendine yakışan harika bir sahili var. Öyle büyük otellerin popüler beach konseptini beklemeyin. Gayet herkesin faydalanabildiği temiz ama bol dalgalı bir kumsal.

Tavşan Adası

Gümüşlük‘e gelmişken Tavşan Adası’na mutlaka yürüyün. Eğer şinolker ve gözlüğünüz var ise adanın etrafında bir tur atmayı ihmal etmeyin. Plajın batı ucunda ise yani Melengeç Restoran’ın oldu tarafta ise yine bir başka koy bulunmakta.

Bodrum Gümüşlük Koyu
Gümüşlük Koyu

Burası içeride kaldığı için deniz oldukça sakin. Hatta kendinizi zaman zaman gölde yüzüyormuş gibi hissediyorsunuz. Bodrum koyları içinde farklı bir ambiyansı vardır.

Bayrak Tepesi

Eee buraya kadar geldik madem mutlaka Bayrak Tepesi‘ne çıkmalıyız. Harikulade büyüleyici Gümüşlük manzarası ruhunuza iyi gelecek ve uzun bir süre inmek istemeyeceksiniz.

Gümüşlük Koyu
Gümüşlük Koyu

Yalıkavak Küdür Yarımadası Koyları

Bodrum‘un en bakir koylarını keşfettiğim bölge burası aslında. Tilkicik Koyu‘ndan itibaren tüm Küdür Yarımadası‘nda efsane koylar var. Her stabilize yolun sonu ayrı bir cennete çıkıyor. Harita üzerinde tek tek işaretledim Facebook sayfamızda da canlı yayın yaptığım bu doğa harikası koylara bayılacaksınız.

Xuma-Beach
Xuma-Beach

Xuma Village & Beach

Yalıkavak‘ın ücretli plajlarından biri giriş ücreti kişi başı 100 TL. İçeri de şezlong hizmeti, duş ve giyinme kabinleri var. Ancak bunlardan öte iyi bir restorana sahip olduğunu söyleyebilirim. Kaliteli bir mutfak ve pırıl pırıl deniz yan yana geldiğinde hafta sonu için keyifli bir yer halini alıyor. Şunu da eklemeliyim ki Bodrum’da bir kaç plaj dışında görmediğin “plaj voleybolu” da var.

Küdür Halk Plajı

Başta da söylediğim gibi ben keşfedilmemiş bakir koyları seviyorum. Bunlardan bazıları keşfedilip küçük bir işletme ile Bodrum‘luların hizmetine sunuluyor işte onlardan biri. Otopark ve küçük bir kafeden oluşan bu plaj isterseniz kendi plaj koltuğunuzla da gidebileceğiniz harika bir yer. Ağaçlar neredeyse denizin içinden çıkacak o denli yeşil ile mavi iç içe.

küdür koyu

Dodo Beach

Garip isimler ile Beach kelimesi yan yana gelince pahalı işletmeler bekliyoruz ancak burası biraz farklı. Öncelikle şunu söylemeliyim Bodrum’da gördüğüm en ilgin coğrafi yapıya sahip. İki tarafı da koy olan ince bir yarımada. Bir tarafına Dodo Beach‘in mütevazi işletmesi var diğer tarafta ise Bodrum‘lular kendi ihtiyaçlarını yanında getiriyor. Bodrum’un en mavi koylarından biri.

Kaya Mezarları

Dodo Beach‘e giderken sol tarafta kaya mezarları var. Ya giderken yada günü bitirip geri dönerken mutlaka uğrayın derim. Bodrum Yalıkavak‘ta yer alan bu Kaya Mezarları‘nın çok ilginç bir hikayesi var onu da başka bir yazı da sizlerle paylaşacağım.

Issız Koy 2

İşte Küdür Yarımadası‘nda keşfettiğim asını benim koyduğum “Issız Koy 2” Bir kaç kez gittim. Ya kimse olmuyor bazen bir iki aile yada bir kaç kampçı görüyorum. Lütfen temiz tutalım. Belediye çöp konteynerleri yerleştirmiş bunları kullanmayan olursa da çekinmeden ikaz edelim.

Bodrum Gümüşlük

Kum bir plaj ve denizin içi de ince kum. Harika bir hafta sonu geçirebilirsiniz ancak hiç bir işletme olmadığını suyunuzu dahi yanınızda getirmeniz gerektiğini söylemek isterim. Bodrum koyları içinde benim için en özellerinden biri diyebilirim.

Gündoğan Plajı

Bodrum Yarımadası‘nın kuzey yamacının denizle buluştuğu en güzel iki noktadan biridir Gündoğan PlajıGündoğan aynı zamanda küçük ve sevimli bir kasaba. Aynı zamanda düşük bütçe ile iyi vakit geçirebileceğiniz bir yer.

gündoğan plajı

Uzun bir kumsal genişte sayılır yer yer. Masmavi bir deniz koyun iki yakasının arasından karşı tarafta ufka yakın bir yerde Didim Altınkum ve Akbük manzarası gözüküyor. Sığ ve kum denizi ile harika vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Türkbükü Gölköy Plajı

Bodrum’un kuzey yamacında ikinci harika kumsal Türkbükü plajı. Aslında yan yana bir çok beach’ten oluşan uzun bir kumsal Türkbükü. Kumsal dar olduğu için işletmeler genellikle sonradan denizin içine uzanan alanlar yapmışlar güneşlenmek ve denize girmek için.

bodrum denizi

Kumsalda bir çok restoran ve kafe var. Ancak unutmamak gerekir ki Türkbükü, Yalıkavak bu denli ünlenmeden önce Bodrum Yarımdası‘nın en elit bölgesiydi. Bu sebeple butik konsept restoranlar, kafeler hatta otellerin yer aldığı bir bölge.

Bunun dışında Bodrum‘un en exclusive otelleri bu bölgededir. Mandarin Oriental, Hilton ve Voyage Türkbükü’nün batı ucunda Cennet Koyu’na komşudur.

Yalıçiftlik Koyları

Bodrum koylarını yazıyorsak Yalıçiftik için ayrıca bir başlık şarttır. Çünkü en azından üç muhteşem plaja sahip Bodrum‘un doğusunda kalan bu bölge. İlk koy ile başlayalım Bodrum‘dan çıkarken sağa ayrılan Kızılağaç yolundan çam ağaçları arasından gidiyorsunuz. İlk gördüğünüz kumsaldan başlayalım.

Yalıçiftlik Halk Plajı

Uzun bir koya konuşlanmış muhteşem bir plajdır. Hiçbir yapılaşma yoktur Kempiski Otel’in dışında. Ancak şunu söylemeliyim ki bu kumsala 50 mt uzaklıkta Ağaoğlu‘nun arazisi vardır ve tel örgü ile çevirip denize 20 mt yakına kadar işgal edilmiş durumdadır.

yalıçiftlik kızılağaç

Ancak hala daha halkın kullanımına açıktır. Herhangi bir kafe yada benzeri alışveriş yapabileceğiniz bir yer yoktur. Altını çizerek söylemek istiyorum ki buranın Bodrum halkına bırakılmayacak kadar değerli olduğunu ve beş yıldızlı büyük bir otel yapacağını dile getirenler olduğunu artık bazı aç gözlü rantiye yüksek sesle konuşmaya başlamışlar.

Çiftliköy Plajı

Çiftlik Köy plajı ilk kumsaldan yaklaşık 2 km sonra sağ tarafta yer alır. Bodrum koyları içinde denize girmek için yazın en tenha olan yer sayılabilir. Bodrum Belediyesi‘nin güzel bir kafe restoranı olduğu için diğer işletmelerde fiyatlarını makul tutuyorlar. Hasan’nın Yeri güzeldir örneğin tavsiye ederim.

yaliciftlik plaji

Denizi dalgasız olduğu zamanlar pırıl pırıldır. Kumsal küçük taşlardan oluşur denizin dibi de benzer bir yapıya sahiptir. Kumdan hoşlanmayanlar için ideal bir yerdir. Bodrum’da denize girilecek yerler arasında benim favorilerimden biridir Yalıçiftlik.

Kargıcak Koyu

Asıl tabiat ananın koynuna saklanmış yer ise Kargıcak koyudur. Biz Kargıcak koyunda kamp kurduk bir kaç arkadaşım ile birlikte. Kargıcak koyunu bulmak için önce Çiftlik Köy‘e gidiyorsunuz. Köy de ilerlerken şimdi yavaşlayın çünkü gözleriniz son depremde çatlamış su sarnıcını aramalı. Köyün merkezine geldiğinizde solda göreceksiniz. Karşısında ki sokağa girip ikinci sağa girmelisiniz O yol sizi çok zorlayacak ama sonunda Kargıcak Koyu’na ulaştıracak.

kargıcik-koyu

Kargıcak Koyu‘nda hiçbir yerleşim yok hatta yakının da dahi yok. Yolu dahi sizi zorlayacak bir parkura sahip. Ancak yine de aracınızla koya kadar inebiliyorsunuz. Su alabileceğiniz en yakın yer dahi en az 3-4 km uzaklıkta. Doğal gölgelik alanlar var ağaçların altında. Tek sorun akşam çıkan kara sinekler inatçı olabiliyor buna dikkat edin derim.

kizil-agac-denizi

Kargıcak Koyu‘nda çadır kurabilir ve geceyi burada geçirebilirsiniz. Hatta Aracınızı buraya bırakarak doğu yönünde patikadan ilerlerseniz 4 tane daha bakir koya ulaşabilirsiniz. Ancak yine de Kargıcak Koyu‘ndan uzaklaşmamanızı öneririz çünkü geceleri yabani hayvanlar çevrede dolaşıyor.

Mazı Koyları

Mazı Bodrum‘un denize girilecek yerler arasında merkeze en uzak, güzellik bakımından da en harikulade yeridir. Eğer bu dünyada gerçekten cenneti arıyorsanız gideceğiniz yer Mazı olmalı. Mazı aslında bir köy adı da Mazı KöyBodrum’da denize girilebilecek koylar olarak arattığınız da haritada çıkan Mazı ise Mazı Köy‘den sahile doğru 3-4 km indiğiniz Hurma Koyu

Mazı Bodrum

Hurma Koy

Mazı Köy‘den indiğinizde deniz ile buluştuğunuz yerin ismidir aslen Hurma Koyu. Bir kaç ufak pansiyon ve restoran vardır. Restoranlar’da balık yiyebilirsiniz ancak mezeleri hayal kırıklığına uğratabilir. Denizi muhteşem, yazın dahi kafa dinleyebileceğiniz bir yer ancak Mazı‘nın sürprizleri bu kadar değil.

Mazı Köy‘den aşağı inerken sağ taraftana ayrılan yola saparsanız başka bir cennete çıkarsınız. Yine Mazı sınırları içinde yer alan İnce Yalı koyuna çıkarsınız aynı bölgede batı yönünde Akarca Koyu, Şeytan Deresi ve güzelliğin son noktası Kisebükü yer alır.

Mazı Bodrum

Hurma Koyu’na indikten sonra doğu yönünde ise 3-4 harika koy daha vardır. Ilgın Koyu ve Sedef Koyu bunlardan en güzellerdir. Ilgın Koyu benim en sevdiğim, en sakin olanı diyebilirim. Ağaçların altında doğal gölge ile Bodrum koylarından birinde yıldızları sayacağınız saate kadar oturur sonrasında da çadırınızı kurar dalga sesleri arasında mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.

Bodrum’da Denize Girilecek Yerler

Evet Bodrum‘da denize girilecek yerleri tek tek yazmaya çalıştım. Güvercinlik tarafını yazmadın ama Iosos’u Kıyıkışlacık‘ı yazmadın diyenleriniz olabilir. Ben o bölgenin farklı güzelliklerini seviyorum örneğin gün batımını, örneğin tarihini ancak denizini değil. Deniz tabanı hem balçık ince kumdur hem de maalesef balık çiftlikleri yüzünden pek temiz değildir.

Mazı Bodrum

Bodrum koyları dendiğinde gittiğim hemen her yeri ayrıntıları ile yazmaya çalıştım. Bodrum’da denize girebileceğiniz eminim başka güzel yerler de vardır siz de hiç çekinmeden yorumlarda paylaşın. Söz veriyorum gidip oraların da fotoğraflarını çekip sizler için deneyimleyeceğim. Bodrum çok güzel her yeri birbirinden güzel. Değerini bilelim onu sevelim ama mutlaka saygı duyalım. Bodrum bunu çok hak ediyor.

Eşsiz Maviliklerin Keyfini Çıkarmak İçin;

Bizimle İletişime Geçiniz
Size Uygun Tarih ve Yatı Seçelim
Turunuzu Planlayalım
Eşsiz Maviliklerin Tadını Çıkarın..